Kodeks etyki pedagoga

Załącznik nr 2
Do Zarządzenia 4/2024
dyrektora Centrum Administracyjnego
z dnia 15.04.2024r.


 


 

KODEKS ETYKI PEDAGOGA

Centrum Administracyjnego
do obsługi placówek opiekuńczo-wychowawczych
w Przemyślu

 

 

 

Wprowadzenie

 

Kodeks etyczny pedagoga stanowi zespół zasad będących dla pedagoga wytyczną w codziennym postępowaniu w jego życiu osobistym i pracy zawodowej. Etyka zawodu pedagoga dotyczy jego postawy, kultury osobistej, odpowiedzialności, wrażliwości i kompetencji. Jako profesjonalista pracujący w osobistych relacjach z dziećmi i ich rodzicami, pedagog jest odpowiedzialny za charakter i skutki wpływu wynikające z tych relacji. Jako dysponent dóbr edukacyjnych, ponosi odpowiedzialność za sprawiedliwy dostęp do możliwości rozwojowych, pozostających w jego dyspozycji. Jako reprezentant świata dorosłych wobec dzieci i młodzieży, pedagog bierze na siebie odpowiedzialność za przekazywanie wychowankom wartości, norm życia społecznego i wiedzy delegującej go społeczności.

 

Zasady etyczne pedagoga

 

  1. Pedagog powinien stanowić wzór osobowości prawnej, szlachetnej, wrażliwej i odpowiedzialnej, o postawie otwartej na drugiego człowieka. Nadrzędnym zadaniem pedagoga jest troska o dobro wychowanków i ich prawidłowy rozwój.

  2. Pedagog powinien wychowywać swoja postawą i przykładem, dbając przy tym o własny wizerunek w miejscu pracy, zachowując wysoką kulturę, takt i życzliwość w kontaktach z wychowankami, rodzicami współpracownikami i przełożonym.

  3. Pedagog powinien w sposób jasny i rzetelny przekazywać rodzicom lub opiekunom prawnym, jaka jest sytuacja prawna i wychowawczo –-opiekuńcza dziecka.

  4. Pedagog powinien zachęcać wychowanka do podejmowania kreatywnego myślenia, aktywności, wiary we własne siły, przygotowując go do życia po opuszczeniu placówki.

  5. Pedagog powinien być lojalny wobec swoich przełożonych oraz gotowy do wykonywania poleceń służbowych, mając na uwadze przestrzeganie prawa.

  6. Pedagog ma obowiązek reagować na dostrzegane odstępstwa od zasad etyki zawodowej ze strony innych pracowników placówki poprzez interwencję osobistą, odwołanie się do pomocy przełożonego.

  7. Pedagoga powinna obowiązywać tajemnica zawodowa, w szczególności nieujawnianie informacji, które mogą naruszyć dobro osobiste innych osób.

  8. Pedagog nie powinien wykorzystywać swojej pozycji dla osiągnięcia korzyści osobistych i materialnych.

  9. Pedagog powinien wykazać się tolerancją wobec przekonań religijnych, światopoglądowych, rasy i narodowości, szanując godność drugiego człowieka.

  10. Pedagog powinien służyć pomocą wychowawcom, zwłaszcza tym zaczynającym pracę. Powinien okazywać szacunek i uznanie, nie podważając autorytetu innych.

  11. Pedagog powinien być życzliwy i zapobiegać napięciom w pracy oraz rozładowywać je, przestrzegając zasad poprawnego zachowania i komunikacji.

  12. Pedagog powinien być przygotowany do podejmowania działań w sytuacjach wymagających szybkiego reagowania.

  13. Powinien wykazać powściągliwość w publicznym wypowiadaniu poglądów na temat swojego miejsca pracy, współpracowników i przełożonego.

  14. Dla zapewnienia jak najwyższego poziomu wykonywanej pracy, pedagog dokłada wszelkich starań, aby stale rozwijać swoją wiedzę, wrażliwość etyczną oraz umiejętności interpersonalne.

 

Opublikował(a): Administrator Strony Data publikacji: 29-04-2024 08:37 Modyfikował(a): Administrator Strony Data modyfikacji: 29-04-2024 09:05

Na skróty